Instalace úsporných armatur

15. Leden 2010

Významnou roli v množství spotřebované teplé vody hrají výtokové armatury, které jsou v bytech používány. Při instalaci vhodně zvolené armatury, resp. jejího doplňku lze ušetřit značné množství vody při zachování stejného komfortu, v našem případě se jedná o mycí efekt. Jedná se o úsporné, nastavitelné sprchové hlavice, škrtící kroužky a perlátory. Tato opatření, jsou již používána v praxi, nevyžadují vysoké investice, mají vysokou návratnost a jejich provedení je velmi jednoduché.

Při instalaci sprchových hlavic s nastavitelným průtokem je možno ušetřit poměrně značné množství vody viz. tabulka. Kotek (2008)

Tabulka 1: Porovnání množství spotřebované vody při nastavitelné sprchové hlavice.

spotřeba vody / 5 minut

jednotka

hlavice – nastavení 1

57.7

l

hlavice – nastavení 2

76.9

l


 2

Obrázek 1: Hlavice GROHE s nastavitelným průtokem vody.

 

Pro omezení průtoku vody ve sprchových bateriích je také možno použít tzv. škrtící kroužek, který se instaluje do sprchové hadice. Ten je možno upravit dle potřeby viz. obrázek.

 

 

 3

 

Obrázek 2: Škrtící kroužek a možnosti jeho úpravy. Zdroj Ideal standard.


Další možností k úsporám vody v bytech je použití perlátorů, perlátor je zařízení na  konci vodovodní baterie, které směšuje proud vody se vzduchem, čímž zvětšuje její objem a zároveň díky menším otvorům zvyšuje rychlost vodního proudu. To způsobuje větší účinnost a komfort při menším průtoku vody.

 

4

Obrázek 3: Perlátor s vnitřním závitem.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit