Příprava teplé vody v panelových domech
Příprava teplé vody*(dále jen TV) tvoří významnou část spotřeby energie v budovách. V případě zavádění úspor v panelových domech je úspora energie pro přípravu teplé vody logickým krokem po omezení tepelných ztrát prostupem (zateplování budov, výměna oken) a větráním (využití rekuperace tepla pro bytové větrání), využitím pasivních solárních zisků (zasklení lodžií), rekonstrukci otopné soustavy (instalace termostatických ventilů**, hydraulické vyvážení rozvodů) a zdroje tepla (rekonstrukce výměníkové stanice, instalace nového zdroje tepla v případě odpojení od CZT).
Příprava teplé vody v panelových domech
Pravidla pro dodávku teplé vody jsou dány vyhláškou 194/2007 Sb. [1]. Teplá voda je dodávána celoročně tak, aby měla na výtoku u spotřebitele teplotu 45 až
Způsob přípravy teplé vody v bytových domech obecně je relativně různorodý. Různé koncepce přípravy teplé vody jako
- průtokový ohřev na výtoku,
- průtokový ohřev v domě,
- akumulační centrální ohřev v domě,
- akumulační decentrální ohřev v bytech,
- centrální příprava v blokové výměníkové stanici nebo blokové kotelně
souvisí s vybaveností bytů, dostupností zdrojů tepla (elektrická energie, plyn, CZT, biomasa) a vykazují různý stupeň účinnosti.
Kapitolu zpracoval pro VaV Ing. Tomáš Matuška, PhD., doplnil Miroslav Purkert.
[1] Vyhláška č. 194/2007, kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům.
*Termín teplá užitková voda byl zrušen v souvislosti se zrušením ČSN 86 0616 Jakost teplé užitkové vody k 1.11.2000, ačkoli se technickou veřejností stále běžně používá. Pojmem užitková se vyjadřovala obecná nepitnost vzhledem k ohřevu a možným reakcím při něm probíhajícím.
**Povinnost nasazení termostatických ventilů je dána zákonem o hospodaření energií č. 406/2000 s termínem realizace do
31.12.2006.