Nejčastěji kladené dotazy - Teplá voda

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakým způsobem docílíme toho, aby po otočení kohoutku pro teplou vodu tekla opravdu teplá voda a ne studená nebo vlažná. Jedná se o pětipatrový panelový dům o počtu 11bytů. Slyšela jsem o možnosti koupit oběhové čerpadlo-pokud ano,jak finančně náročná bude asi pořizovací cena pro náš dům?

Pokud je teplá voda (TV) připravována centrálně, třeba ve sklepě ve výměníkové stanici, je rozvod vody k bytům veden obvykle smyčkou - cirkulačním potrubím. V potrubí je osazeno cirkulační čerpadlo, aby voda obíhala a nestála vystydnutá v potrubí. Nevýhodou je, že se tak dost tepla ztrácí. Pokud nejsou rozvody dobře izolovány, může se takto ztratit v rozvodech stejné množství tepla, jako je použito k ohřevu vody - celková spotřeba tepla tedy stoupne. Pokud tedy v domě cirkulační rozvod nemáte, bylo by nutno provést nové rozvody teplé vody do bytů, s důkladnou izolací. U paneláků jsou rozvody vedeny v bytovém jádru. Rozvody teplé vody v bytě (např. z kuchyně k potrubí v jádru) už obvykle cirkulační nejsou, takže musíte chvilku počkat, než odteče teplá voda, která stála v trubkách ve vašem bytě. Náklady na toto opatření nelze odhadnout na dálku, doporučuji pozvat si na místo instalatérskou firmu, aby zjistila, kudy potrubí povede a zda bude nutné provést třeba nové průrazy stropem a podobně. V každém případě počítejte s částkou několik desítek tis. Kč, z toho vlastní oběhové čerpadlo může stát méně než 1O tis. Kč. Doporučuji volit čerpadlo s nízkou spotřebou elektřiny, kvůli snížení provozních nákladů. Čerpadlo lze po dohodě nájemníků doplnit třeba časovým spínačem, který ho vypne v noci (např. od 1 do 4 hodin ráno) abyste snížili ztráty v rozvodech.

Srdečný

 

Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli se dá řešit vytápění a ohřev TUV pomocí solárních kolektorů. Jedná se o panelový dům, který má 8 podlaží s celkem 32 byty cca 2600m2 podlahové plochy. A jestli je možné na takovou to realizaci získat státní dotaci, pokud to budeme realizovat jako společenství vlastníků. Panelák je zateplený a jsou vyměněna okna s prostupem 1.1. Děkuji za odpověď.

Návrh solárního ohřevu teplé vody a teplonosné látky systému vytápění je sice možný, ale stále nepřiměřeně nákladný. Navíc, u panelového domu by hlavně v letních obdobích mohl vzniknout problém s přebytkem tepelné energie (pokud za panelovým domem nemáte koupaliště, pod domem zakopané akumulační nádoby či jiný odběr tepla, návrh instalace solárních kolektorů na vytápění a pro ohřev teplé vody bych nedoporučoval). Doporučoval bych Vám spíše zvážit, instalaci solárních panelů pouze pro ohřev teplé vody. U nezateplených panelových domů se pohybuje spotřeba teplé vody okolo 30 - 40 % z celkové spotřeby tepelné energie. Pokud máte dům již zateplen, podíl teplé vody se může pohybovat okolo 50 - 60 % z celkové spotřeby tepelné energie. Pokud tedy navrhnete solární kolektory pouze pro ohřev teplé vody, můžete ušetřit více nežli polovinu z nákladů na tepelnou energii. Dotace a státní podpora, s těmi je to u nás složité. Jediná možnost zisku podpory obnovitelných zdrojů energie pro soukromníky a bytový sektor, byla v tomto roce vypsaná státním fondem životního prostředí v polovině dubna. Podpořeno bylo několik set žádostí soukromých osob (podpora solárních kolektorů a tepelných čerpadel atd.). Žádostí bylo podáno velké množství, a proto byl program již na konci měsíce dubna uzavřen. Na státní podpory či dotační tituly bych se proto být Vámi tolik nespoléhal.

Vanický

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit